Pohádkový Hradec

Délka 5 km, nenáročný výlet

Městečko Hradec nad Moravicí tvoří vstupní bránu do malebného údolí řeky Moravice, jehož nejvýznamnější dominantou je právě komplex Bílého a Červeného zámku spolu s přilehlým rozsáhlým parkem. Za návštěvu také stojí stálá expozice o dějinách zámku a galerie vystavující skvosty původní zámecké obrazárny. Na zámku pobývali taktéž významní hosté jako L. van Beethoven, W. A. Mozart, F. Liszt, N. Paganini, J. Mánes. Pohádkovou atmosféru dotváří anglický park s rozlohou cca 63 ha, založený v roce 1796. (vzdálenost od hotelu – cca 500 m) V internetové anketě Národního památkového ústavu “O nejpohádkovější hrad nebo zámek v České republice” se v r. 2008 zámek v Hradci nad Moravicí umístil jako první v konkurenci 102 historických objektů, když získal 7 401 z celkového počtu 31 925 hlasů. (Třetí místo obsadil moravskoslezský zámek Raduň). Výchozím bodem pohodové procházky je Hotel Belaria stojící v údolí řeky Moravice na okraji Hradce nad Moravicí. Od hotelu se vydáte kolem tenisových kurtů až k mostu, po kterém překonáte řeku. Po výstupu do kopce dojdete na Červený zámek, odkud můžete dojít na nedaleké nádvoří, Hodinovou věž nebo také na Bílý zámek. Z Červeného zámku se po hlavní parkové cestě vydáte k Lisztově návrší, cesta vede bez odboček. Dále navážete na parkovou cestu, kterou jste přišli, a pokračujete po ní rovně až ke skále, kde navážete na modrou turistickou značku. Ta vás lesem zavede až k Bezručově vyhlídce. Zpět se vracíte stejnou lesní cestou po modré značce. Z ní odbočíte vpravo k hradbám, následně vlevo po schůdcích nahoru a ocitnete se v dalším malebném zákoutí parku. Po dřevěné lávce překonáte zbytky starého hradebního příkopu a vrátíte se zpět k výchozímu bodu procházky parkovou cestou kolem Červeného zámku.

Tvorba webových stránek: Webklient